Contact the County

115 W Washington St.
Rensselaer, IN 47978
Get Directions
  • Personnel Directory

2020 GENERAL ELECTION CANDIDATES

 

President & Vice President Of The United States

DONALD J. TRUMP - REPUBLICAN

MICHAEL R. PENCE - REPUBLICAN

JOSEPH R. BIDEN - DEMOCRAT

KAMALA D. HARRIS - DEMOCRAT

JO JORGENSEN - LIBERTARIAN

JEREMY (SPIKE) COHEN - LIBERTARIAN

WRITE-IN

 

Governor & Lt Governor

ERIC HOLCOMB - REPUBLICAN

SUZANNE CROUCH - REPUBLICAN

WOODROW (WOODY) MYERS - DEMOCRAT

LINDA C. LAWSON - DEMOCRAT

DONALD G. RAINWATER II - LIBERTARIAN

WILLIAM E. HENRY - LIBERTARIAN

 

Attorney General

TODD ROKITA - REPUBLICAN

JONATHAN WEINZAPFEL - DEMOCRAT

 

United States Representative, District 4

JIM BAIRD - REPUBLICAN

JOE MACKEY - DEMOCRAT

WRITE-IN

 

State Senator, District 5

ED CHARBONNEAU - REPUBLICAN

LUKE BOHM - DEMOCRAT

State Senator, District 7

BRIAN W. BUCHANAN - REPUBLICAN

TABITHA N. BARTLEY - DEMOCRAT

 

State Representative, District 13

SHARON NEGELE - REPUBLICAN

LORETTA BARNES - DEMOCRAT

 

State Representative, District 16

DOUGLAS L GUTWEIN - REPUBLICAN

MICHAEL A. LOVELY - DEMOCRAT

Judge of The Superior Court

RUSSELL D. BAILEY - REPUBLICAN

 

County Auditor

DONYA G. JORDAN - REPUBLICAN

County Recorder

KIMBERLY K GROW - REPUBLICAN

 

County Treasurer

TAMMY MCEWAN - REPUBLICAN

 

County Coroner

ANDREW R. BOERSMA - REPUBLICAN

 

County Commissioner,  District 1

JAMES (JIM) WALSTRA - REPUBLICAN

 

County  Commissioner, District 2

KENDELL CULP - REPUBLICAN

 

County_ Council Member At-Large (vote for 3)

JEFF DEYOUNG - REPUBLICAN

BRIAN MOORE - REPUBLICAN

BRETT RISNER - REPUBLICAN

VANDALINE V BAKER - DEMOCRAT

ELDON (BUTCH) JEFFRIES - DEMOCRAT

SAMANTHA MISCH - DEMOCRAT

KANKAKEE VALLEY SCHOOL BOARD

 

Kankakee Township - Vote for 1

JILL DUTTLINGER

 

Walker Township - Vote for 1

TIM HELTON

STEVE MYERS

 

Union North Township - Vote for 1

WILLIAM D. WALTHER

At-Large - Vote for 1

KATHERINE M. SAMPSON

LANA J. STALBAUM OLSON

TRI-COUNTY SCHOOL BOARD

 East District - Vote for 1

JASON KILMER

 

West District - Vote for 2

RACHEL CANTRELL


SPENCER GEIB

 

At-Large - Vote for 1

BRANDON J. (BRANDI) SCHEMERHORN

 

 

WEST CENTRAL SCHOOL BOARD

 Gillam Township - Vote  for  1

JONATHAN GUTWEIN

 

Jefferson Township - Vote for 1

JACOB TANNER

White Post Township - Vote for 1

AMANDA R. (MANDY) SHARPE

 

At-Large - Vote for 1

DENNIS GUTWEIN

JUDICIAL RETENTION QUESTIONS ON THE BALLOT:

 

RETENTION OF JUSTICE OF THE SUPREME COURT OF INDIANA

SHALL JUSTICE CHRISTOPHER M. GOFF BE RETAINED IN OFFICE?

 

COURT OF APPEALS JUDICIAL RETENTION - FIFTH DISTRICT

SHALL JUDGE ELAINE B. BROWN BE RETAINED IN OFFICE?

 

COURT OF APPEALS JUDICIAL RETENTION - FOURTH DISTRICT

SHALL JUDGE MELISSA S. MAY BE RETAINED IN OFFICE?

 

COURT OF APPEALS JUDICIAL RETENTION - FIFTH DISTRICT SHALL

JUDGE MARGRET G. ROBB BE RETAINED IN OFFICE?

 

COURT OF APPEALS JUDICIAL RETENTION - THIRD DISTRICT SHALL

JUDGE ELIZABETH THOMAN TAVITAS BE RETAINED IN OFFICE?